Naziemne instalacje słoneczne – PORADY

Planując instalację fotowoltaiczną powinniśmy w pierwszej kolejności zadbać o odpowiednią ekspozycję słoneczną przyszłych generatorów prądu. Mamy do wyboru dwa rozwiązania: powierzchnię dachową lub wykorzystanie działki. Jakie wady i zalety ma to drugie rozwiązanie?

Najważniejszą zaletą instalacji nagruntowej jest potencjalnie znacznie większa powierzchnia niż w przypadku montażu dachowego. Dodatkowo możemy dokonać montażu w idealnej orientacji południowej. Zapewnia to wzrost uzysku energii elektrycznej o 10-15% w porównaniu z powierzchnią dachową, która prawie nigdy nie jest skierowana idealnie na południe.

Kolejnym ważnym argumentem za montażem na gruncie jest brak konieczności ingerencji w połać dachową. W przypadku starych i pękających dachówek ceramicznych może być to nieocenione. Stelaż mocujący panele można dodatkowo wyposażyć w automatyczny system nadążny, który zwiększa uzysk nawet do 30%. System taki podąża za słońcem przez cały dzień, zapewniając optymalną ekspozycję

Jakie są wady systemu naziemnego?

System montażowy dla paneli zamontowanych na ziemi jest nieco droższy od większości systemów dachowych. Ponadto montaż zabiera dość dużo przestrzeni z uwagi na konieczność zachowania odstępów między rzędami (ok. 3-4 m).

Podsumowanie

Zdecydujcie sami, które rozwiązanie będzie dla Was najlepsze. My ze względu na lepsze wykorzystanie przestrzeni sugerujemy montaże dachowe. Jednak jeśli dysponujecie odpowiednią działką, a Wasz dach nie pozwala na montaż odpowiedniej ilości paneli z ekspozycją południową warto będzie rozważyć instalację naziemną.