Jak dobrać moc instalacji?

Często spotykamy się z pytaniami od klientów dotyczących prawidłowego doboru mocy instalacji. Postaram się pokrótce odpowiedzieć na to pytanie.

Najważniejszym kryterium jest oczywiście aktualne zużycie energii elektrycznej. Zawsze proponujemy oprzeć się na zużyciu energii odczytanym z faktury lub licznika energii za ostatnie 12 miesięcy. Taki okres pozwala na określenie rzeczywistego użycia, ponieważ okresy zimowy i letni często znacząco się od siebie różnią.

Mając wartość wykorzystanej energii (kWh) należy dodać do niej prowizję zakładu energetycznego za przechowywanie energii, które wynosi 20%. W związku z tym, że energia którą wykorzystujemy w momencie produkcji jest wykorzystana na bieżąco, to przyjmujemy wartość 15% jako „koszt” podłączenie do sieci takiej instalacji.

Dodatkowo należy obliczyć realny uzysk w danej lokalizacji. Jak to liczymy? Podstawowymi parametrami jest kąt nachylenia paneli w stosunku do podłoża, odchylenie od południa oraz nasłonecznienie w danej lokalizacji.

Na szczęście w Polsce, wbrew pozorom, mamy całkiem przyzwoite nasłonecznienie. Na północy Polski wynosi ono 1000kWh/m2, w centralnej Polsce 1080 kWh/m2, a w południowej Polsce (szczególnie pas między Krakowem a Rzeszowem oraz okolice Lublina) nasłonecznienie wynosi 1160 kWh/m2. Jaki to uzysk realnie? Z każdego 1kWh mocy instalacji możemy uzyskać 1000-1160 kWh rocznie!

Zakładając idealne odchylenie od południa wynoszące 0 st. oraz kąt nachylenia paneli 25-35 st. oraz mając na względnie 10% straty energii na elementach instalacji możemy uzyskać nawet 1200 kWh rocznie z każdego kilowata mocy instalacji.

Jak najszybciej obliczymy jaka moc nam jest potrzebna?

roczne zużycie energii wg faktur lub licznika
x 1,15 (współczynik uproszczony)
= moc odpowiedniej instalacji (W)

Jeśli chcemy uzyskać wartość w kW, wystarczy podzielić uzyskaną wartość przez 1000.

Oczywiście jest to mocno uproszczony wzór, warto zapytać doradcy Energy Poland o to jaka moc będzie dla nas odpowiednia. Jeśli planujemy w najbliższych latach zwiększać zużycie (np. rozbudowa domu, klimatyzacja, instalacja sauny itp.) warto poinformować o tym doradce, który dobierze odpowiednią moc urządzeń sterujących. Pozwala to na bezproblemową i tanią rozbudowę instalacji o ok. 20-30%.