Falownik – serce instalacji. Na co zwracać uwagę?

Prawidłowo dobrany falownik to jeden z najważniejszych elementów instalacji fotowoltaicznej. Jest to serce, a zarazem mózg zarządzający pracą wszystkich paneli podłączonych do sieci.

Falownik (inwerter) pozwala również zabezpieczyć naszą instalację elektryczną przed skutkami przepięć i wyładowań atmosferycznych. Lista zabezpieczeń zintegrowanych z nowoczesnymi inwerterami jest bardzo długa, dzięki temu możemy czuć się bezpieczni. Zalecamy jednak aby falownik spełniał minimum normy bezpieczeństwa oznaczone jako: IEC/EN 62109-1 oraz IEC/EN 62109-2.

Ceny falowników

Cena falownika zależy głownie od mocy maksymalnej, którą sprzęt jest w stanie obsłużyć. Najdroższe w przeliczeniu na 1kW są oczywiście małe falowniki 1-3,5kW. Cena takiego falownika dochodzi do 2000 zł za 1kW obsługiwanej mocy. W przypadku większych instalacji wyraźnie spada cena za 1kW obsługiwanej mocy maksymalnej. To dlatego większe instalacje, to również większy zysk netto dla inwestora.

Parametry prądowe falownika

Najważniejszym parametrem jest sprawność falownika. Jest ona wyrażona w procentach i odnosi się do stosunku mocy przyjmowanej do mocy oddawanej przez falownik do sieci elektrycznej. Zalecamy montować falowniki o sprawności w przedziale 96-99%, dzięki temu uzysk prądowy jest maksymalny. Jeśli chodzi o technologię przetwarzania energii obecnie najbardziej zaawansowanymi falownikami są falowniki beztransformatorowe. Taki typ falownika jest mniej awaryjny i wykazuje się wyższa sprawnością.

Dobór falownika (inwertera) do instalacji

Warto tak dobrać falownik, aby można było prosto i tanio rozbudować instalację fotowoltaiczną w przyszłości, gdyby zaszła taka konieczność. W związku z tym zalecamy falowniki o mocy znamionowej zbliżonej do mocy paneli (+/- 5%). W takim przypadku mamy możliwość zwiększenia instalacji o ok. 20% mocy, bez wymiany falownika. Ważne również aby inwerter obsługiwał min. 2 stringi (ciągi paneli), dzięki czemu będziemy mieli więcej możliwości przy montażu paneli. Dodatkowo inwerter powinien mieć łączność WIFI oraz powinien pozwalać na podłączenie aplikacji mobilnej, umożliwiającej odczyt informacji o falowniku z każdego miejsca na ziemi.

Alternatywy dla falownika centralnego

Instalacje fotowoltaiczna można obsługiwać poprzez mikroinwertery, które montowane są zamiast falownika centralnego. Mikroinwertery to urządzenia, które obsługują wyłącznie pojedyczne panele lub pary paneli. W przeciętnej instalacji mamy więc ok. 6-10 mikroinwerterów. Takie rozwiązanie rekomendujemy w przypadku skomplikowanych dachów, które zawierają 3 lub więcej powierzchni ekspozycji na słońce. W tym przypadku mikroinwertery pozwalają osiągnąć 10-20% wyższy uzysk niż standardowy inwerter.

Wybór inwertera nie jest rzeczą prostą. Dlatego rekomendujemy konsultacje ze specjalistą zajmującym się fotowoltaika, aby nie popełnić błędu i nie narazić się na koszty w przyszłości.